ALBINE
FORUM APICULTURA - ATAT PENTRU PROFESIONISTI CAT SI PENTRU INCEPATORI
|
Lista Forumurilor Pe Tematici
|
ALBINE | Reguli | Inregistrare | Login
POZE ALBINE
Nu sunteti logat.
|
Nou pe simpatie: barbyDana din Bacau
 | Femeie 25 ani Bacau cauta Barbat 28 - 46 ani |
|
|
albinutza
Senior
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 143
|
|
problema noastra a tuturor. -cat timp va fi inca o problema ?
|
|
| pus acum 20 ani |
|
jonny_it
Senior
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 137
|
|
anul acesta am cumparat 3 ha de teren pt a planta tei si salcam si pt o noua vatra + 25 de familii care le-am deplasat pe acea vatra. ... problema ??
_______________________________________
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
maximus
Membru
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 33
|
|
este buna ideea,dar inca la noi nu se respecta dreptul proprietatii.cumpar teren,imi infiintez o plantatie proprie de salcam,si altii vin cu stupii la 1-2 km de mine.ce fac atunci?
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
maximus
Membru
Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 33
|
|
este buna ideea,dar inca la noi nu se respecta dreptul proprietatii.cumpar teren,imi infiintez o plantatie proprie de salcam,si altii vin cu stupii la 1-2 km de mine.ce fac atunci?
|
|
| pus acum 19 ani |
|
jonny_it
Senior
 Inregistrat: acum 20 ani
Postari: 137
|
|
cumperi 10 - 100 h si plantezi tot cu exceptia unei zone de 500 m in jurul terenului ... si cine crezi ca vine sa lase albinele la 500 m de salcam cand sunt atatea zone unde pot fi lasate la 1 m ... parerea mea .
_______________________________________
|
|
| pus acum 19 ani |
|
|
george53
Membru nou
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 3
|
|
eu spun ca decat sa ma duc la salcm la 80 km, mai bine ai plasez la 500m daca nu tb sa ma deplasez prea mult dar am aflat ca s au inventat anumite dispozitive care pot tine albinele straine la distanta. aceasta inventie fiind foarte folositoare in cazul culturilor de facelia, unde investitia este mica, pe termen foarte scurt si productia de miere mare.avantajul foarte mare la aceasta cultura fiind faptul ca perioada de inflorire poate fi calculata chiar intr o perioada in care nu prea se gasesc culesuri. eu daca as avea cateva hectare de pamant as pune facelia din motivul mai sus mentionat
|
|
| pus acum 19 ani |
|
gmih
Membru
 Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 39
|
|
Si eu m-am gandit sa pun facelia, pentru ca am cumparat anul acesta samanta de la apicultor din Gorj, dar probleme este ca de aceasta cultura mai beneficiaza alti apicultori care vin langa mine. Asa cum zicea si maximus, proprietar sunt numai pe suprafata mea de teren,langa mine se poate pozitiona oricine care da la pace cu proprietarul vecin cu mine. Este delicata aceasta chestiune. Oricat ne-am stradui noi sa nu profite nimeni de pe munca si investitia noastra , tot se gaseste cineva care sa ne dea peste nas. Dupa cum se stie, albina umbla cca 3-4 Km dupa hrana, asa ca poate si ale noastre se duc la culturile altora (floarea soarelui, rapita,).
|
|
| pus acum 19 ani |
|
viogrecu29
Membru nou
 Din: Craiova
Inregistrat: acum 19 ani
Postari: 3
|
|
Pt. facelia fiti baieti destepti si vorbiti cu vecinii stupari de o colaborare. Intrusi ma indoiesc ca vor aparea daca sar mai multi la gatul lor. Apoi de unde stiu eu de la 80Km distanta sa zicem ca ai pus tu facelie? Iar daca o vad sunt convins ca e pusa de un apicultor si in caz de apropiere e rost de galceava. Eu cel putin o evit.
_______________________________________ In imagine cea mai scumpa albinuta pe care o detin. Pt. ea lucreaza celelalte.
|
|
| pus acum 18 ani |
|
valter
Membru
 Inregistrat: acum 18 ani
Postari: 12
|
|
fiind un Ghita contra as argumenta necesitatea neanfiintarii culturii facelia: -din experienta realizata de rapanica si compania in care au obtinut o productie record de roi la aceasta cultura si miere aproape lipsa la f.s.-primul arg. -suprafata necesara si eficienta se situiaza intre 10 si 20 ha, aproape falimentara de infiintat, nemaipunand la socoteala sa o si recoltezi ca masa verde-al doilea arg. -exista in perioada infl. faceliei suficiente surse de nectar necultivate ca:slc 3; amorfa, flora spo. balta si cultivate de meseriasi ca mustar, rapita prim.-al treilea arg.
Modificat de valter (acum 18 ani)
|
|
| pus acum 18 ani |
|